Chociaż Sieraków Śląski to nieduża wioska, to jednak każdy z nas dba o swoje ogródki. Czasem aż miło jest zrobić sobie spacer po wiosce, ponieważ widać, ze jest ona zadbana. Jeśli jednak ktoś z nas wciąż szuka jakiś ciekawych pomysłów na urządzenie ogródka to proponuję przyjrzeć się bliżej niektórym rodzajom drzewek oraz krzewów.
Międzynarodowy transport z Polski do Grecji z licencjonowanym przewoźnikiem BANEXtransport.pl
Drzewa i krzewy tworzą zawsze ciekawą konwę ogrodu. Dobranie jednak odpowiedniej kompozycji wcale nie jest prostą sprawą. Należy pamiętać o tym, że ozdobne krzewy wydzielają dla siebie odpowiednią przestrzeń i tym samym izolują oraz mogą oddzielać od sąsiadów. Z kolei krzewy iglaste nawet zimą wyglądają efektownie. Drzewa oraz krzewy są długowieczne, więc stają się stałym elementem w naszym ogrodzie na wiele lat. To one nadają odpowiedni charakter.
Warto pamiętać o tym, że należy się wystrzegać sadzenia wyłączne roślin zimozielonych, szczególnie samych iglaków. Są one łatwe w uprawie, jednak działka, na której możemy zobaczyć same iglaki jest bardzo monotonna. Krzewy iglaste są świetnym wyborem jeśli poszukujemy roślin żywopłotowych. Są także bardzo dobrym wyborem jeśli chodzi o stworzenie tła dla innych roślin. Zasadniczym plusem jest także to, że nawet zimą krzewy oraz drzewa sprawiają, że nasz ogród wygląda pięknie.
Oprócz roślin zimozielonych na rynku można także spotkać drzewa i krzewy liściaste, które są zmienne w zależności od pory roku. Zalicza się do nich krzewy ozdobne i niewysokie drzewa liściaste. Ich największym atutem jest zmienność, ponieważ w każdą porę roku nasz ogród wygląda zupełnie inaczej. Wiosną większość krzewów posiada kwiatki i pięknie kwitnie. Bardzo ładnie komponują się one z roślinami cebulowymi, także z fiołkami, przylaszczkami czy zawilcami gajowymi. Różnego rodzaju byliny także mogą bardzo dobrze się z nimi komponować. Latem z kolei tylko nieliczne krzewy zaczynają kwitnąć. Podczas wyboru odpowiednich roślin ważne jest by wybierać rośliny, które są ładnie ulistnione i zachwycają swoim urokiem. Krzewy o barwach żółtym, pomarańczowym i tych o bordowych liściach lepiej jest stosować z umiarem. Bardzo łatwo przez nie wprowadzić chaos do ogrodu i tworzy się nieład. Jesieniom z kolei warto posadzić kilka krzewów oraz drzew, które u schyłku lata przybierają złocistorude barwy. Idealnym wyborem mogą być azalie, berberysy, brzozy, kaliny a także klony czy miłorząb chiński. Jeśli dodamy do nich jesiennych astr, nawłoci czy zawilca japońskiego to otrzymamy nasycone kolory i ciekawe kompozycje w ogrodzie. Późną jesienią opadają z nich liście, na pędach krzewów powstają ciekawe i intensywne barwy, które nadają owoce, bo pojawiają się w tym okresie. Zimą z kolei wiemy, że nasz ogród nie będzie wyglądał tak atrakcyjnie. Od razu rzuca się w oczy, że na pierwszym planie są rośliny, o oryginalnym pokroju np. takie, które mają poskręcane gałązki i pędy. Dobrym wyborem jest modrzew japoński Diana lub wierzba babilońska Toruosa. Zimą bardzo widoczna jest biało – żółta barwa kory brzozy. Wyróżnia się także intensywnie czerwona derenia białego Sibirica. Te rośliny zimą przyciągają różnego rodzaju ptaki. Jeśli założymy karmnik to dobre jedzenie zbawi znacznie więcej zwierząt. Zimowy ogród można podziwiać wtedy z okien mieszkania.
Zanim zdecydujemy się więc na zasadzenie odpowiedniego drzewa w naszym ogródku warto zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć i dopiero wtedy zdecydować się na konkretne rośliny. Sama kompozycja także powinna być przemyślana. Każde krzewy maja też swoje wymagania.