Aranżacja wnętrz – czy warto samemu wykańczać mieszkanie?

Aranżacja wnętrz

Od zakupu mieszkania do wprowadzenia się do niego może minąć zwykle dużo czasu, nawet kilka miesięcy. Niezależnie od tego, czy inwestujemy w mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego, chcemy by było przytulne, funkcjonalne i po prostu „nasze”. Czy jest to jednak rozwiązanie całkowicie pozbawione wad?

Czy warto samemu wykańczać mieszkanie?

Już ponad 40% mieszkań sprzedawanych przez deweloperów to tak zwane mieszkania pod klucz. Nie obejmuje to jednak całego rynku nieruchomości – ten jest spory, bo w skład niego wchodzą także mieszkania z „drugiej ręki”. Tymi Polacy najchętniej zajmują się sami. Takie rozwiązanie niewątpliwie ma sporo zalet, ale także pełno „haczyków”, na które trzeba uważać.

Samodzielne zajęcie się aranżacją wnętrz daje poczucie wolności i nieograniczonych możliwości. Możemy niemalże dowolnie zestawić kolory, faktury, podłogi, armaturę łazienkową, ceramikę i glazurę. To także zwiększone poczucie kontroli, świadomość tego, że wszystko wykonane jest dobrze i nie będziemy mieli problemów z późniejszym użytkowaniem mieszkania. Argumentem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest także to, że wszystko możemy urządzić tak, jak chcemy i mamy 100-procentowy wpływ na ostateczny wystrój mieszkania.

Musimy jednak mieć na względzie to, że aranżacja wnętrz jest sztuką trudną i łączącą ze sobą wiele dziedzin. Nie każdy jest wnętrzarską alfą i omegą, który równie dobrze potrafi zamontować wannę w łazience, położyć glazurę lub drewnianą podłogę, czy wykonać podwieszane sufity. Ryzykujemy wtedy albo niesolidnym wykonaniem, albo zmarnowaniem kosztownych materiałów, czy nawet sięgnięciem po szereg różnych podwykonawców – każdym od czego innego. Będzie to i kosztowne, i czasochłonne. Miejmy też na względzie to, że samodzielnie nie mamy dostępu do tak różnorodnych materiałów. Może się okazać, że po wymarzoną deskę podłogową będziemy musieli jechać do miejsca oddalonego o kilkaset kilometrów, a sprowadzenie fikuśnej umywalki będzie zbyt kosztowne. Oczywiście nie należy też wykluczać tego, że to, co nam się podoba z osobna, razem nie będzie wyglądać dobrze – aranżacja wnętrz to w końcu dziedzina, w której wszystko musi ze sobą współgrać.

Profesjonalna aranżacja wnętrz to dobrze zainwestowane pieniądze?

Powodów, dla których sięgamy po pomoc firm takich jak www.DecoNova.pl jest kilka. Klienci najczęściej wymieniają brak czasu, chęci oraz umiejętności. To nie wszystko, bo wymienia się jeszcze chęć nadążania za trendami, nowoczesny styl (do którego tworzenia przeciętni Polacy jeszcze nie zdążyli przywyknąć), szeroki dostęp do materiałów, wyróżniający się wystrój, mieszkanie trudne do aranżacji lub staromodnie rozplanowane.

Wybierając firmę aranżującą, pozbywamy się większość problemów z wykończeniem mieszkania. Owszem, jeśli jesteśmy złotymi rączkami, będzie to rozwiązanie droższe, ale jeśli to nasze pierwsze mieszkanie, możemy liczyć na oszczędności. Tym większe, im większe mieszkanie.