Podstawowe informacje o Sierakowie Śląskim

Sieraków Śląski to bardzo mała miejscowość położona w województwie śląskim, dokładniej w powiecie lublinieckim. Sieraków Śląski nie zawsze należał do województwa Śląskiego. W latach 1975 – 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. Początkowo nazwą wsi było tylko Sieraków, jednak po zmianie przynależności z województwa częstochowskiego, na województwo śląskie 21 grudnia 1998 roku nastąpiła zmiana nazwy wsi na Sieraków Śląski. Sieraków Śląski należy do gminy Ciasna. Sama wieś nie posiada wielu mieszkańców, bo jest ich tylko 1704, a dane te są z roku 2008. Możliwe więc, że w chwili obecnej liczba mieszkańców jest już zupełnie inna. Wieś ta bardzo dobrze pamięta czasy hitlerowskie. W tamtym okresie także zmieniono nazwę wsi, jednak funkcjonowała ona bardzo krótko.

W Sierakowie Śląskim widać wciąż obecność dawnych czasów i obecnych jest wiele starych budynków. Jedną z wielkich chlub małej miejscowości jest Pałac. Sugeruje się, że ukończono jego budowę w drugiej połowie XIX w. Nie wiadomo jednak kto faktycznie zlecił budowę e tego budynku.  Sam obiekt jest częścią bardzo dużego zespołu pałacowego. W skład zespołu wchodzi także duży park. Chociaż sam budynek popadł dzisiaj już w ruinę, sam park jest idealnym miejsce na spędzenie ciekawe popołudnia na łonie natury.  Kiedyś Pałac w Sierakowie Śląskim był centrum rozrywki oraz kultury. To właśnie tam odbywały się ważne zebrania, a także tam spotykali się prywatnie chłopi. Pałac ten zmieniał bardzo często właścicieli. Pamięta się, że po drugiej wojnie światowej został doszczętnie zdewastowany. Mówi się, że zdewastowany pałac przekazano Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Cisnej. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych cały zespół parkowo-pałacowy sprzedano Kazimierzowi Parasolowi. On jednak po kilku lata odsprzedał cały grunt. Żaden z z następnych właścicieli nie podejmuje się wyremontowania budynku i tak z roku na rok opada on w coraz to większą ruinę. W skład pałacu wchodzi parterowy korpus oraz dwie dwukondygnacyjne skrzydła boczne. Mówi się, że w czas swojej świetności w pałacu organizowano bale oraz wesela. Kiedyś podobno była tam nawet apteka, kino, a następnie biblioteka.

Ślady PRL-u widać jednak na tych murach do dzisiaj. Powstają plany, w których budynek ten ma zostać odremontowany. Problemem jednak są tutaj finanse, ponieważ koszty renowacji w znacznym stopniu przewyższają koszty wybudowana całości od fundamentów. Dużym problemem jeśli chodzi o wyremontowanie jest fakt, że zamek przez bardzo długi okres należał do rąk prywatnych. Niestety żadna prywatna osoba nie mogła pozwolić sobie na tak duże koszty. Potrzebny więc był przetarg, który pozwoliłby na odzyskanie świetności pałacu. Sama gmina Ciasna także obawia się dużych kosztów remontu. Gmina jednak jest w stanie otrzymać dodatkowe dofinansowanie do całej inwestycji. Gmina ma w planach zrobić w pałacu kolejny ośrodek kultury. Nie brakuje jednak w naszych okolicach złodziei, dlatego też najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie całego terenu przed możliwymi rabusiami. Chociaż we wnętrzach nie ma już wielu drogocennych rzeczy, to jednak lepiej unikać dodatkowych dewastacji tego miejsca.

Oprócz naszego zamku posiadamy także inne ważne zabytki, ale to właśnie zespół parkowo – pałacowy w ostatnich latach jest obiektem rozmów oraz domysłów. Krąży o nim także wiele legend i porzekadeł, które czasem chce się aż sprawdzić osobiście.